Min mamma har grön starr på båda ögonen fick veta detta för ca 1 år sen. Redan då var hon så gott so

2 juni 

Min mamma har grön starr på båda ögonen fick veta detta för ca 1 år sen. Redan då var hon så gott som blind på ett öga och rejält nedsatt syn på det andra. Hon har prövat massor med olika droppar men dom får inte ner trycket. Skulle få laseroperation men det gick inte att utföra. Läkaren ville operera men min mor är tveksam, om hon utför operationen och får ner trycket i det sämsta ögat slipper hon ta ögondroppar sen? Och är det viktigt för det ögat som är bättre? Påverkar ögonen varandra med ett högre tryck i det sämre ögat? Hon har även förändringar på gula fläcken på det friska ögat? Är det värt en operation eller ska hon låta det vara och bli helt blind på ett öga?

 

Det var flera olika frågor, jag ska försöka svara så att det blir förståeligt.
Trycket i höger respektive vänster öga påverkar inte varandra i så stor utsträckning, så att operera det sämre ögat påverkar inte det bättre. Målet med en operation är att få ner trycket, över hälften kan klara sig utan ögondroppar på det opererade ögat men en del måste fortsätta med ögondroppar för att få tillräckligt lågt tryck. Man behöver oftast färre droppar än innan operationen. Mängden ögondroppar i det andra ögat påverkas inte av operationen. Om din mors ögonläkare bedömer att en operation skulle hjälpa henne tycker jag att hon ska operera ögat, så diskutera vidare med hennes ögonläkare.

Tillbaka till Fråga Doktorn

Fråga doktorn

Fråga ögonläkaren Hans Eriksson i Eksjö så svarar han så fort som möjligt. Frågor som besvaras ska gälla glaukom. Vi publicerar din fråga här med ett svar. Vi kan ibland behöva redigera i texten som du skriver. Får du inget svar på din fråga har "Fråga Doktorn" sorterat bort frågan för att den tidigare besvarats eller inte gäller glaukom.

Se frågor och svar

Medlemsforum

2012-02-05
Varmt tack Jan Andersson för din värdefulla information. Vi "glaukomiker" behöver just sådan hoppfull information. Själv äter jag blåbär varje dag och kost som innehåller lutein. En läkare har ju påtalat fjällningar vid exfoliationsglaukom minskar med ett flitigt blåbärsintag.
Signe Persdotter,

2012-02-05
Apropå antioxidanter så har jag personligen talat med en man som har haft glaukom i 12 år nu. De första 6 åren droppade han ögon, men fick hjärtflimmer som han starkt misstänkte berodde på dropparna så han slutade med dem och började istället ta bipollen varje dag. Efter det så har han haft ett lägre och stabilt tryck i mer än 6 år. Han behöver inte heller längre glasögon för att läsa och har fina ögon. Senaste kollen var så bra att läkaren sa att nästa koll inte behöver ske förrän om 1,5 år. Jag har också läst att studier visar att antioxidanten Astantaxin kan vara mycket effektivt på att stoppa ytterligare skador i ögat och i några fall t.o.m har fått befintliga skador att gå tillbaka. Dess egenskaper beskrivs som unika ur flera aspekter. Sen finns det ju även Lutein och Zeaxantin liksom E-vitamin som också har positiva effekter på ögat. Jag tar själv allt ovan uppräknat efter att jag blev diagnostiserad med pigment-glaukom i december. Jag hade då en del synliga skador på höger öga så det blir väldigt intressant att se vad kommande ögonkoll framåt sommaren visar.
Jan Andersson, Kalix

Till medlemsforumet